Przepisy dotyczące higieny zewnętrznej samochodu

Udostępnij

Zadbaj o higienę swojego pojazdu

Twój samochód wymaga regularnej pielęgnacji, a nie tylko okazjonalnego wyjazdu do myjni.


Pielęgnacja karoserii.

W okresie wiosenno-letnim lakier narażony jest na działanie bodźców zewnętrznych wytwarzanych przez drzewa, krzewy i kwiaty, dlatego zawsze należy pamiętać o dokładnym umyciu karoserii. W przeciwnym razie mogą pozostać żółtawe i brązowawe plamy. Jest to szczególnie warte rozważenia dla posiadaczy samochodów z jasnym lakierem. Wszelkie osady organiczne muszą zostać usunięte w ciągu tygodnia od ich pojawienia się.

Jeśli osad nie zostanie na czas usunięty z karoserii, można go wypolerować za pomocą specjalnych urządzeń, używając pasty polerskiej naniesionej na karoserię. Polerowanie odbywa się w rundach i jest powtarzane kilkakrotnie. Przy każdym polerowaniu karoserii usuwana jest niewielka warstwa lakieru, dlatego nie zaleca się polerowania częściej niż dwa razy w roku. Po wypolerowaniu karoseria może zostać pokryta specjalnym woskiem, który poleruje lakier i redukuje działanie promieni UV.

Przy wysokich temperaturach zewnętrznych asfalt ma tendencję do topnienia i osadzania się małych cząsteczek na zderzakach, nadkolach i progach. Specjalistyczne środki do usuwania plam z asfaltu usuwają tego typu zabrudzenia. Bitum szybko i pięknie wsiąka w lakier, a z czasem jest prawie niemożliwy do usunięcia. Jeśli nie masz możliwości przewiezienia środka w samochodzie, w przypadku podejrzenia plam bitumicznych warto udać się do myjni samochodowej.

Standardowa myjnia samochodowa nie będzie w stanie prawidłowo oczyścić podwozia samochodu z nagromadzonych zanieczyszczeń. Warto więc skorzystać ze specjalnego mycia parowego podwozia, dostępnego w myjni samochodowej. Obróbka parą może usunąć sadzę, olej silnikowy i smołę. Pod tymi zanieczyszczeniami może zacząć się tworzyć korozja, jeśli nie zostaną one oczyszczone. Po całkowitym wyschnięciu, podwozie należy przywrócić do stanu wolnego od rdzy za pomocą specjalnego środka.

Pielęgnacja reflektorów.

Reflektory są często wykonane z plastikowych elementów optycznych, więc z czasem szkło może stać się mętne. Profesjonalni specjaliści od pielęgnacji samochodów zalecają polerowanie przedniej szyby za pomocą specjalistycznych środków. Polerka ścierna usunie drobne zarysowania.

Pielęgnacja szkła.

Właściwa pielęgnacja polega na zabezpieczeniu zewnętrznej strony środkiem przeciwmgielnym, natomiast wewnętrzna strona powinna być zabezpieczona środkiem przeciwmgielnym. Podczas obróbki okien od wewnątrz należy pamiętać o pozostawieniu jednej z tylnych szyb nieobrobionej, aby opary mogły się ulotnić. W lecie można pozbyć się gnatów na przedniej szybie za pomocą środka odstraszającego gnaty w postaci sprayu lub żelu.
Zadbaj o swoje koła.

Długotrwałe użytkowanie może spowodować zmatowienie i zwietrzenie lakieru na felgach. Środki domowe mogą być uciekać się do usuwania pyłu ściernego i nadawania połysku, a następnie, w razie potrzeby, felgi mogą być przekazane do renowacji.

27.11.2018, 1350 wyświetleń.