Ubezpieczenie od kolizji - Przydatne czy ignorowane?

Udostępnij

Jeśli kiedykolwiek byłeś w firmie w celu uzyskania ubezpieczenia samochodu w Indiach, to agent zapytał o to, czy chcesz kupić pokrycie kolizji lub nie. Większość ludzi nie jest świadoma pokrycia kolizyjnego, gdy idą po ubezpieczenie samochodu w Indiach. Pokrycie kolizyjne, w skrócie, obejmuje uszkodzenia samochodu w sytuacjach takich jak zderzenie z innym pojazdem lub obiektem.

Pokrycie kolizyjne

Choć wiele osób twierdzi, że nigdy nie będzie uczestniczyć w żadnym wypadku, badania pokazują inną historię. Ponadto, ponieważ lepiej jest być przygotowanym na najgorsze, a zatem pokrycie kolizji staje się użyteczną pomocą. Czasami pokrycie kolizyjne może również pokryć szkody powstałe w wyniku sytuacji wchodzących w zakres pokrycia kompleksowego. Dlatego też niektóre firmy ubezpieczeniowe włączają do polisy pokrycie kompleksowe.

Jedną rzeczą, o której należy pamiętać jest to, że ubezpieczenie od kolizji pokryje uszkodzenia samochodu tylko do wysokości wybranych przez Państwa limitów, pod warunkiem, że całkowita cena szkody nie przekroczy kosztu pojazdu w danym momencie na rynku. W przypadku, gdy pokrycie przekroczy tę kwotę, firma ubezpieczeniowa może albo wymienić model, albo zadeklarować go jako szkodę całkowitą. Zależy to od ubezpieczyciela. Kolejnym czynnikiem, który decyduje o limicie pokrycia jest udział własny (deductible). Wyższy udział własny oznacza niższą kwotę składki. Ubezpieczenie samochodu, w tym ubezpieczenie od kolizji, może przyjść z pomocą głównie w trzech sytuacjach:

    Pokrywa ono szkody powstałe w wyniku wypadku. W tym przypadku ubezpieczyciel oceni całkowitą kwotę szkody i jeżeli mieści się ona w limicie ubezpieczenia lub w cenie pojazdu (w zależności od tego, która z tych kwot jest niższa), wówczas ubezpieczenie od kolizji pokryje koszty spowodowanej szkody.
    Ubezpieczenie od kolizji pokrywa również szkody powstałe w pojeździe z powodu wypadku spowodowanego przez kogoś innego. W tym przypadku ubezpieczyciel potrąci kwotę odszkodowania z ubezpieczenia pojazdu strony, która spowodowała szkodę.
    Pokrycie kolizyjne w niektórych przypadkach może również pokryć szkody, które słusznie zaliczają się do pokrycia całościowego. Ale, jak wspomniano powyżej, zależy to od ubezpieczyciela. Zawsze korzystne jest posiadanie zarówno pokrycia kolizyjnego, jak i całościowego w polisie ubezpieczeniowej pojazdu.