Wyważanie kół jak często należy to robić

Udostępnij

Wyważanie kół - jak często powinno się je wykonywać?

Koło jest podstawową częścią samochodu. Od jej "zdrowia" zależy nie tylko komfort jazdy, ale także bezpieczeństwo na drodze. Wyważanie kół jest ważnym szczegółem, który jest czasami zaniedbywany przez nowych kierowców. Zastanówmy się szczegółowo, co oznacza wyważanie kół, jak często powinno się je wykonywać i na jakie niuanse powinni zwracać uwagę początkujący kierowcy.

Specjaliści rozróżniają kilka rodzajów tego nieprzyjemnego efektu:

  • statyczne;
  • dynamika.

Pierwszy z nich występuje, gdy oś obrotu i oś bezwładności są przesunięte względem siebie. Mówiąc prościej, jeśli takie koło będzie się kręcić, zacznie podskakiwać w płaszczyźnie pionowej i szybko się zatrzyma.

Niewyważenie dynamiczne charakteryzuje się nieprawidłowym rozłożeniem masy na szerokość, co powoduje, że koło drga w różnych kierunkach podczas obrotu.

Ogólnie rzecz biorąc, balansowanie jest przeznaczone do zwalczania wszystkich powyższych problemów, a jeśli jest prowadzone prawidłowo, problemy te mogą być całkowicie wyeliminowane.

Jak koryguje się brak równowagi?

Jak często powinno się wykonywać wyważanie kół? Stopniowo dochodzimy do tego pytania, które często niepokoi początkujących kierowców.

Ale najpierw kilka słów o samej procedurze. Niestety nie jest możliwe samodzielne wykonanie wyważania kół wysokiej jakości. Potrzebny jest specjalistyczny sprzęt i doświadczenie, które posiada wiele warsztatów i serwisów oponiarskich.

Obecnie istnieją tzw. wyważarki, w których mistrz ustawia koło, obraca je do prędkości 90 km/h i za pomocą komputera na tarczy oblicza położenie ciężarków o wadze od 5 do 100 gramów i likwiduje niewyważenie.

Na przykład, aby wyeliminować niewyważenie statyczne, ciężarki umieszcza się na wewnętrznej stronie tarczy, a w przypadku niewyważenia dynamicznego - na wewnętrznym i zewnętrznym ramieniu.

Jak często powinno się przeprowadzać wyważanie kół?

Jak często powinno się więc wykonywać wyważanie kół, czy można się bez niego obejść?

Należy zaznaczyć, że nie ma przepisów, które jednoznacznie zobowiązywałyby kierowców do regularnego wykonywania tej czynności. W rzeczywistości, to pytanie może być pominięte całkowicie, ale oczywiście, jeśli nie żal ci twojego czterokołowego przyjaciela i twoje nerwy.

Proszę sobie wyobrazić, że niewyważenie koła o masie kilkudziesięciu gramów przy prędkości 100 km/h zwiększa obciążenie zawieszenia równe uderzeniom młota o masie ok. 3 kg, z częstotliwością ok. 800 razy na minutę.

Oprócz zużycia mechanicznych części zawieszenia pojazdu prowadzi to do zwiększonego zużycia opon, drgań przenoszonych na kierownicę i niestabilnego zachowania na drodze. Krótko mówiąc, równoważenie jest koniecznością.

Poniżej przedstawiono przypadki, w których konieczne jest wyważenie opon

  • przejechać więcej niż 15.000 kilometrów w sezonie;
  • koło było w głębokiej dziurze przy dużej prędkości od ostatniej sesji wyważania;
  • zacząłeś odczuwać wibracje w ostatnim sezonie, ale odkładałeś równoważenie "na później";
  • jeśli Twój samochód nie posiada systemu zapobiegającego blokowaniu się hamulców i często uderzasz nim o asfalt;
  • jesteś początkującym kierowcą, który nie będzie czuł niewyważenia kół.

Źródło: https://auto-ru.ru/balansirovka-kolyos-kak-chasto-nuzhno-delat.html

28.08.2019, 1833 wyświetleń.