Chevy Bolt EV

Udostępnij

Pojazdy elektryczne to nowy trend w przemyśle motoryzacyjnym. Są one przyjazne dla środowiska, bardziej ekonomiczne i wydajne niż konwencjonalne pojazdy oparte na silnikach. W celu promowania samochodów elektrycznych w Indiach, rząd, w 2015 roku budżet Unii, ogłosił Rs.75 crore dla pojazdów elektrycznych i 6% ulgi w podatku akcyzowym na wszystkich pojazdów ekologicznych. Choć w Indiach niewielu producentów samochodów koncentruje się na samochodach elektrycznych, kilku globalnych graczy pracuje nad zaawansowanymi pojazdami elektrycznymi i hybrydowymi.

Chevrolet Bolt EV

General Motors, wiodący amerykański producent samochodów, niedawno zaprezentował koncepcję Chevroleta Bolt EV w stylu crossovera na targach motoryzacyjnych 2015 Detroit Motor Show. Co więcej, firma potwierdziła również produkcję całkowicie nowego, w pełni elektrycznego pojazdu opartego na koncepcji Bolt EV. To powiedziawszy, produkt końcowy nie będzie dokładnie podobny do jasnopomarańczowego i wysokiego modelu koncepcyjnego. Nowy model będzie oferował zasięg ponad 200 mil.

Szeroki, pionowy zderzak, reflektory LED, wąski grill i wysokie proporcje Bolta inspirowane są Bimmerem, natomiast tył przypomina Hondę Fit. W procesie produkcyjnym mogą zniknąć: szklany dach, tylna szyba i szklana klapa. Prawdopodobnie pozostaną elementy "Active aero" i wentylowane tylne błotniki. Aby zmniejszyć wagę pojazdu, GM wykorzystuje mieszankę lekkiego aluminium, włókna węglowego i magnezu. Jest on montowany z lekkimi felgami aluminiowymi ze szprychami i przezroczystymi wstawkami. Unikalna konstrukcja kół nie tylko podkreśla jego wygląd, ale również optymalizuje jego wydajność poprzez zmniejszenie oporu powietrza.

Chevy Bolt EV jest wyposażony w zaawansowaną baterię litowo-jonową, która zapewnia ponad 200 mil zasięgu przy zasilaniu całkowicie elektrycznym. Dzięki możliwości szybkiego ładowania prądem stałym (DC), można go naładować do 80% w mniej niż 45 minut. Dwutonowe wnętrze wyposażono w dotykową deskę rozdzielczą, podwójne ekrany LED, płaską podłogę, fotele montowane na cokole oraz przyjazną dla użytkownika technologię. Samochód posiada również aplikację Bolt Connect oraz technologię automatycznego parkowania i cofania.

Aplikacja Bolt Connect oferuje niezrównaną kontrolę nad pojazdem, podczas gdy technologia automatycznego parkowania i odzyskiwania zapewnia kontrolę nad funkcją auto-valet, w której samochód parkuje się w garażu i odbiera na komendy. GM może wprowadzić aplikację Uber, oprogramowanie transportowe oparte na urządzeniach mobilnych, które umożliwia zarządzanie przejazdami, takie jak rezerwacje, śledzenie i płatności. Ostateczna wersja może zachować konceptu zawieszenie, który ma funkcje, takie jak tłumienie i regulowana wysokość jazdy. Bolt EV zostanie wprowadzony na rynki międzynarodowe w 2017 roku. Oczekuje się, że ekonomiczny Bolt EV o dużym zasięgu będzie się dobrze spisywał w krajach rozwijających się, takich jak Indie. Samochody Chevroleta w Indiach są znane z nowoczesnej stylistyki, mocnego silnika i łatwości prowadzenia.