E-Diesel w Audi

Udostępnij

Aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na samochody przyjazne dla środowiska, niemiecki producent samochodów luksusowych, Audi, w listopadzie 2014 r. uruchomił ośrodek badawczy zajmujący się e-dieslem. Teraz, zakład ten z powodzeniem wyprodukował pierwszą partię ekologicznego paliwa. Nazwane Audi e-diesel, ekologiczne paliwo nie wymaga użycia żadnego standardowego oleju mineralnego.

Audi E-Diesel

Pierwsza partia paliwa została zaprezentowana w obecności prof. dr Johanny Wanka, Federalnej Minister Edukacji i Badań Naukowych Niemiec. Pierwsze pięć litrów e-diesla zużyto do jej samochodu rządowego, którym jest A8 3.0 TDI. Ten syntetyczny olej napędowy produkowany z CO2 jest ogromnym sukcesem naszych badań nad zrównoważonym rozwojem. Jeśli uda nam się upowszechnić wykorzystanie CO2 jako surowca, wniesiemy istotny wkład w ochronę klimatu i efektywne wykorzystanie zasobów oraz stworzymy podstawy "zielonej gospodarki"" - oświadczył Wanka.

Audi e-diesel powstaje w oparciu o zasadę "power-to-liquid". Jako surowce wykorzystuje dwutlenek węgla, wodę i energię elektryczną. W pierwszym procesie rozwoju, woda podgrzana do postaci pary wodnej jest rozkładana na wodór i tlen za pomocą wysokotemperaturowej elektrolizy. Ten proces tworzenia e-diesla jest bardziej wydajny niż zwykłe techniki ze względu na odzyskiwanie ciepła. W drugiej fazie wodór reaguje z CO2 w reaktorach syntezy pod ciśnieniem i w wysokiej temperaturze. Efektem końcowym jest ciecz składająca się z długołańcuchowych związków węglowodorowych, zwana błękitną ropą. Proces ten zapewnia wydajność około 70% w porównaniu z metodą konwencjonalną. Niebieską ropę naftową można poddać dalszej rafinacji w celu uzyskania paliwa Audi e-diesel. Ten syntetyczny olej nie zawiera siarki i węglowodorów aromatycznych. Wysoka liczba cetanowa oznacza, że paliwo jest łatwo zapalne.

W nadchodzących modelach samochodów Audi prawdopodobnie pojawi się nowy, paliwooszczędny i przyjazny dla środowiska e-diesel. Jest jeszcze za wcześnie, aby wypowiadać się na temat tego, czy samochody Audi w Indiach będą wyposażone w to paliwo, czy nie.