Mahindra Scorpio - technologia Intelli-Hybrid

Udostępnij

Dążenie do wyższej wydajności w świecie motoryzacji sprawiło, że producenci samochodów zbadali każdą dostępną opcję. Żadne rozwiązanie nie zostało przez nich uznane za zbyt egzotyczne i niedostępne. Jednak nawet jeśli wybiegają oni dalej w przyszłość, nadal istnieją obecne cele w zakresie redukcji emisji spalin, poprawy efektywności paliwowej i zapewnienia większych korzyści w całym cyklu jazdy. Weźmy na przykład Mahindrę Scorpio. Ten niezwykle udany SUV od największego indyjskiego producenta UV zawsze był liderem, jeśli chodzi o wprowadzanie zmian w segmencie.

Mahindra Scorpio - technologia Intelli-Hybrid

Pojazdy w pełni hybrydowe są zwykle wyceniane w wyższym przedziale rynkowym i jako takie, ich przydatność byłaby ograniczona, biorąc pod uwagę nasz indyjski scenariusz. Producenci, tacy jak Mahindra, podjęli się wprowadzenia odpowiedniego obejścia, które zapewnia pewne niezbędne korzyści w zakresie wydajności, przy jednoczesnym utrzymaniu kosztów w zasięgu ręki. Technologia hybrydowa Scorpio jest tym, co można by umieścić w kategorii "łagodnej hybrydy". Wykorzystuje system start-stop, rozrusznik, akumulator o większej specyfikacji i hamowanie regeneracyjne, aby obniżyć zużycie paliwa.

Technologia intelli-hybrid w Mahindrze Scorpio jest również pierwszym przypadkiem zastosowania takiego systemu w SUV-ie sprzedawanym obecnie w Indiach. Dwa pozostałe pojazdy z technologią mild-hybrid należą do segmentów sedan i MUV.

Zużycie paliwa przez pojazdy jest zwykle najwyższe podczas dojazdów do pracy w mieście, gdzie poruszamy się z prędkością pełzającą. Wynika to również z faktu, że ludzie spędzają dużo czasu na biegu jałowym, czekając na zielone światło. Technologia hybrydowa zatrzymuje silnik, gdy tylko samochód zatrzyma się na biegu neutralnym, zmniejszając w ten sposób zużycie paliwa. Następnie uruchamia się, gdy tylko dźwignia zmiany biegów zostanie przesunięta z biegu neutralnego na pierwszy. Energia jest również odzyskiwana przez regeneracyjny układ hamulcowy, co dodatkowo zwiększa wydajność. Według firmy, przebieg Mahindry Scorpio intelli-hybrid jest o ponad 7% wyższy niż w przypadku wersji ze zwykłym silnikiem. W przypadku pełnowymiarowego, 7-miejscowego SUV-a o tradycyjnej konstrukcji jest to nie lada wyczyn.

Kolejną kluczową zaletą łagodnej hybrydy Mahindra Scorpio jest to, że system włącza się również, aby zapewnić dodatkowe przyspieszenie w warunkach pełnego przyspieszenia. Można by również pomyśleć, że wszystkie te zaawansowane i dodatkowe gadżety podniosłyby ceny. Prawda jest taka, że hybrydowe warianty Mahindry Scorpio są w rzeczywistości tańsze niż ich konwencjonalnie napędzane awatary. Magia ta była możliwa dzięki przeniesieniu przez firmę korzyści wynikających z niższego opodatkowania nałożonego przez rząd na pojazdy z takimi "ekologicznymi" systemami na pokładzie.

Mahindra początkowo oferowała wariant "intelli-hybrid" tylko z 2,2-litrową kombinacją jednostek napędowych, ale od tego czasu rozszerzyła swoją ofertę o wariant 1,99 litra, który jest również sprzedawany w regionie Delhi-NCR.