Jeśli chodzi o utrzymywanie się w czołówce technologii motoryzacyjnych, samochody Forda nie są obce w prowadzeniu w dziedzinie innowacji. Kultowy producent jest znany od czasów Modelu T, jako marka, która stawia innowacje na czele swoich motoryzacyjnych poszukiwań. Autonomiczne samochody szybko stały się kolejną granicą, nad którą każda marka samochodowa warta swojej produkcji stara się podnieść flagę. Nic więc dziwnego, że "Błękitny Owal" próbuje skraść marsz nad resztą.
Technologia LIDAR firmy Ford to tylko kolejny przykład tego, jak producent stara się wykorzystać wszystkie możliwe sposoby, aby wyprzedzić konkurencję. Termin Lidar oznacza wykrywanie światła i odległości. Mówiąc najprościej, jest to mapowanie obiektu lub środowiska za pomocą skanowania światła. Wiązki laserowe są wykorzystywane do oświetlania otoczenia, a pojazd odpowiednio nawiguje wokół przeszkód w oparciu o odczyty.
Samochody Forda są budowane wokół gmachu innowacji, a producent niedawno zabrał jeden ze swoich modeli "Focus" wykorzystywanych w badaniach nad autonomicznymi samochodami na swoje tereny testowe w Arizonie w USA. Nocna jazda lub pogarszające się warunki oświetleniowe w ogromnym stopniu przyczyniają się do wypadków śmiertelnych na drogach, a Ford wierzy, że autonomiczne samochody będą pod tym względem lepsze od ludzi. Do tej pory krytycy głośno mówili o tym, że samojezdne samochody nadal będą słabsze w porównaniu z ludzkim przetwarzaniem i doświadczeniem. Jednak w warunkach ograniczonego oświetlenia testy Forda dowiodły, że autonomiczne samochody mogą okazać się lepszym wyborem.
W warunkach, w których ludzki kierowca miałby trudności ze znalezieniem drogi, technologia Lidar firmy Ford pomogła testowemu samochodowi "Focus" poruszać się po torze w całkowitej ciemności. Wszystko to bez użycia oznaczeń pasów ruchu wykrywanych przez kamery i przy braku światła słonecznego. System wykorzystał zdumiewające 2,8 miliona impulsów laserowych na sekundę wraz ze specjalnie opracowanym wsparciem mapowania 3D w wysokiej rozdzielczości, aby osiągnąć ten wyczyn.
Producent ostrożnie przyznaje, że system jest wciąż na wczesnym etapie rozwoju i jest jeszcze wiele do zrobienia, zanim będzie mógł wejść do głównego nurtu. Nie można jednak zignorować obietnicy, jaką niesie. Podobnie jak najwcześniejsze tempomaty samochodowe oparte na radarach, technologia Lidar firmy Ford zmieni sposób, w jaki patrzymy na autonomiczne pojazdy.