Znaczenie lusterek martwego pola

Udostępnij

Do większości wypadków dochodzi z powodu braku rozeznania podczas wyprzedzania lub zmiany pasa ruchu, ponieważ kierowcy unikają martwego pola. Przed zapoznaniem się ze szczegółami dotyczącymi lusterek martwego pola należy zrozumieć znaczenie pojęcia martwego pola. Jest to obszar, którego nie widzi standardowe wewnętrzne lusterko wsteczne i lusterka boczne. Dlatego, aby ograniczyć liczbę wypadków spowodowanych martwym polem, kilku producentów oferuje w swoich samochodach lusterka martwego pola.

Znaczenie lusterek martwego pola

Jest to urządzenie z czujnikiem umieszczonym w pojeździe, które wykrywa inne pojazdy znajdujące się z boku i z tyłu kierowcy. Czujniki te wysyłają ostrzeżenie, które może być wizualne, dźwiękowe lub wibracyjne. Można je również wykorzystać jako "Cross Traffic Alert", który ostrzega kierowcę podczas wyjeżdżania z miejsca parkingowego, gdy z boku nadjeżdża ruch.

Lusterka martwego pola zostały po raz pierwszy wprowadzone w modelach Volvo S80 z 2007 roku. Układ ten wykorzystuje dwie soczewki zamontowane w drzwiach do sprawdzania, czy w martwym polu widzenia nie znajduje się nadjeżdżający pojazd. Układ emituje widoczny alarm, gdy S80 znajdzie się w martwym polu podczas zmiany pasa ruchu. Mazda była pierwszym japońskim producentem samochodów, który zaoferował samochodowe lusterko martwego pola, zwane BSM (Blind Spot Monitoring). Został on wprowadzony po raz pierwszy w modelu Mazda CX-9 Grand Touring z 2008 r.

System wykrywania martwego pola zapewnia 360-stopniowe pokrycie elektroniczne wokół samochodu, niezależnie od tego, czy samochód porusza się z dużą prędkością, czy powoli. Ten system bezpieczeństwa obejmuje również adaptacyjny tempomat, sonar parkowania, system ostrzegania o niezamierzonej zmianie pasa ruchu, kamery parkowania, system ostrzegania o ruchu drogowym i inne. System martwego pola zwiększa bezpieczeństwo jazdy, zwłaszcza podczas długich podróży.

Lusterko martwego pola umożliwia dostrzeżenie samochodów osobowych, ciężarowych, a nawet motocykli nadjeżdżających z tyłu i ostrzega, gdy coś jest nie tak. Krótko mówiąc, samochody wyposażone w takie lusterka są z pewnością o wiele bezpieczniejsze niż te, które ich nie posiadają.